Mi fán terem a mentálhigiénés segítő szakember? És egyáltalán, mi köze a lélekhez?

A fenti kérdés rövid megválaszolására azt mondom, természetesen a mentálhigiéné fáján terem. 

Ám ebből egyből jön a következő gondolat: Jó, na de mi búbánat az a mentálhigiéné? 

A ’mentál’ ’higiéné’, szó szerinti fordításban azt jelenti: lelki tisztaság. Tudományos megközelítésben a mentálhigiéné a lelki egészségvédelem tudománya és jól szervezett gyakorlata. Több tudományt (bölcsészettudomány, alkalmazott élet –és humántudomány), szakágat (pszichológia, pszichiátria, pedagógia, filozófia, nevelés lélektan, fejlődés lélektan) érintő szemléleti és tevékenységrendszer. Az elsődleges célja a lelki egészség megőrzése, fejlesztése, ezen belül a megelőzés, de azon túlmenően egy aktív egészségfejlesztés is. 

Horváth Emil László mentálhigiénés segítő szakember

Oké, ez így rendben is van. Na, és mit is értsek valójában a lelki egészség alatt?

A lelki egészség pozitív életérzéssel járó belső folyamategyensúly és ebből következő viselkedés, ami jelentősen hozzájárul az egyén belső stabilitásának biztosításához. Segítséget nyújt ahhoz, hogy az egyén – nehézségek, zavarok, túlzó terhelések, sőt olykor szomatikus/testi betegségek és fenyegetettség közepette is – megtalálja helyét (családban, munkában, szociálisan, a társadalomban) és megfelelően tudja kezelni azokat a nehézségeket és változásokat (pl. Covid19 okozta változások), melyeknek ki van téve mikro – és makrokörnyzete által. Ezek a változások a lelkünk tisztaságát „”beszennyezhetik”, piszkossá tehetik, felkavarják az iszapot, ami aztán leülepszik tudatunkba és tudatalattinkba, besározza  ezzel viselkedésünk elemeit, mint érzelmeinket, a motivációinkat vagy kognitív funkcióinkat (észlelést, tanulást, memóriát, figyelmi folyamatokat, gondolkodást).

Akkor tehát, mi fán terem a mentálhigiénés segítő?   

A mentálhigiénés segítő tulajdonképpen a lelkünkben felgyülemlett érzelmi szennyeződések megtisztításában, ’kimosakodásában’, a lelki megújulás, megtisztulás elsajátításában segédkezik. Tudatosan abban működik közre, hogy a felkavarodott iszap máshová ülepedjen le, a felzaklatott érzelmek lecsengjenek, és az érintett személy tiszta fejjel megérthesse, a vele történteket. A saját testünket mindannyian képesek vagyunk megtisztítani, lemosdani, felfrissíteni. Ehhez egészséges körülmények között (aza, hogy egyáltalán van víz, és fizikailag képes vagyok mozogni, ellátni magamat) nincs szükség segítségre. Ám a lélek tisztogatását, megújulását nem nagyon tanították meg nekünk sem az iskoláinkban, sem otthoni körülmények között. Ennek kivitelezéséhez, megvalósításához egy bizonyos ponton túl (pl. krónikus negatív érzelmi állapotba kerülés, motiválatlanság, céltalanság, memória romlás, figyelmi zavar, alvási gondok, állandósult fáradtság, agresszió, testi tünetek, betegségek, stb.)  már szükség van külső segítségre. A mentálhigiénés segítő szakember lehet az a személy, aki kezdetekben az Ön segítője, aztán ’rátanítója’ (egy másfajta működésnek), és igény szerint mentora lehet. 

Mindezt már értem. A kérdésem még az, hogy pontosan miben tud segíteni egy mentálhigiénés szakember?

Akadnak az életünkben olyan helyzetek, amikor úgy érezzük, már nem boldogulunk egyedül. Kellene valaki, aki átsegít egy bizonyos akadályon, ott van mellettünk, érti, hogy min megyünk keresztül. Olyan személy, aki látott már ilyet, talán maga is átélte, tudja, mi működik ilyenkor és mi nem.​ A problémáink szerteágazóak lehetnek. Előfordulnak konfliktusok, párkapcsolati nehézség, életuntság, munkahelyi kiégés, életkezdeti vagy életközepi váláság, veszteség, gyász, valamilyen testi betegség és/vagy annak tünetei, stb., amik egyenként betelepszenek életünkbe. 

Azt gyanítom, sajnos te is  találkozhattál már ezekkel a különféle problémákkal, és talán te is hiszel abban, hogy ezek jelentést, üzenetet is hordoznak a számodra. Csak esetenként nem tudod egyedül megfejteni, vagy nehéz ráéreznie, hogyan is segíthetnél a legjobban Önmagadnak. Ezért értelmes válaszokat, magyarázatokat, vagy konkrét megoldási irányokat szeretnél. Az is lehet, hogy egy olyan alkalmas teret, embert keresel, aki egyszerűen csak meghallgat. Aki segíti a lelked „kimosdatásában”. A legtöbb esetben ugyanis rengeteget segít már az is, ha elmondhatod valakinek a problémáidat, ami a szívedben, fejedben kavarog, ami  a lelkedet emészti, „piszkítja”. Esetenként pusztán egy ilyen aktív meghallgatás is felüdítő, felszabadító és tanulságos tud lenni egy szakavatott segítővel. Szóval röviden ezek keresésében, megtalálásban segíthet a mentálhigiénés segítő szakember.

Szerintem, még fontos tudni a mentálhigiénés segítőkről azt, hogy milyen eszközökkel segít.

Elfogadással, értő figyelemmel, fontosság érzéssel, elismeréssel, biztatással, lelkesedéssel, bátorítással, békességgel, nyugalommal, megértéssel, felismerés elősegítésével, erővel a cselekvéséhez, dinamizmussal, lendülettel, hittel, bizalommal, önazonossággal, őszinteséggel, hitelességgel.

Mi történik egy mentálhigiénés szakemberrel történő beszélgetés, konzultáció alkalmával?

A konzultációk során egy általad vitt problémát, elakadást beszéltek át, értelmeztek több szemszögből, és közösen keres veled megoldást, változtatási utat egy mentálhigiénés segítő. Az általa használt módszerektől, technikáktól függően meghallgat, támogat téged a lelki bonyodalmaid, gubancaid, elakadásaid kioldozásában és feldolgozásban. Más esetben pedig konkrét célod megvalósításában adhat lendületet, inspirációt.  De arra is számíthatsz, hogy egy közösen igyekeztek megérteni lelki fennakadásaid összefüggéseit, okait, megkeresitek megoldási lehetőségeid, és közben aktívan tesztek is azért, hogy megbocsáss, elengedj, meggyászolj, feloldj, stb., majd új megoldásokat találj az életed folytatásához. A beszélgetéseitek során a szavakban, kommunikációban kifejezett, és e mögött rejlő érzéseket törekszik számodra visszatükrözni a segítő, hogy ezáltal segítse gondolataidnak, érzéseidnek, viselkedéseidnek, nehézségeidnek jobb megértését, átdolgozását.

Végül már csak azt szeretném tudni, hogy: Milyen esetben keressek magamnak mentálhigiénés segítőt?

Abban az esetben mindenképpen, ha olyan biztonságos, szeretettel átitatott, bátorító és inspiráló közeget keresel, ahol a lényeggel, fenntartások nélkül magaddal tudsz foglalkozni. Akkor is, ha szeretnéd felkutatni valódi erőforrásaid, és átlépni egy egészségesebb, harmonikusabb, örömtelibb élet küszöbét. Továbbá abban az esetben is, amikor kész vagy arra, hogy szembenézz mindazzal, ami akadályozza életútadat, elengedd amire már nincs szükséged, megbocsásd amit eddig nem tudtál (magadnak, másnak), elgyászold aki/ami elment, felelősséget vállalj a tetteidért, tudj bízni végre magadban és az emberekben, vagy elkezd végre szeretni önmagad és átlendülj az önutálat küszöbén.

Tudom, sokszor nehéz több felelősséget vállalni lelki- és egészségi állapotunkért. Ám, ha úgy érzed mostanra, hogy készen állsz a hosszabb vagy rövidebb, de mindenképpen mély és hatékony munkára, akkor keress magadnak egy mentálhigiénés segítőt, konzulenst, tanácsadót, és jelentkezz be hozzá konzultációra. Próbáld ki! Mi bajod lehet belőle?

Related post